niedziela, 28 października 2012

Wątroba - kluczowy narząd spalania tłuszczu - PWT

Niezastąpiona wątroba
Naukowcy szacują obecnie, że wątroba spełnia około 400 różnych funkcji. Jest najważniejszym organem całego ciała, pracującym jako żywy filtr oczyszczający organizm z toksyn, metabolizujący białka, kontrolujący równowagę hormonalną i produkujący czynniki zwiększające odporność.

Inne funkcje wątroby mają zaś bezpośredni wkład w proces utraty wagi, to właśnie one są ośrodkiem zainteresowania Planu Wypłukiwania Tłuszczu.


Maszyna do spalania tłuszczu.
źródło zdj http://mmo.pl/161-hydroxycut-hardcore-x.html
Każdego dnia Twoja wątroba produkuje ponad litr żółci, który emulguje i wchłania tłuszcze w jelicie cienkim. Żółć zawiera wodę, kwasy żółciowe i brawniki, cholesterol, bilirubinę, lipidy, potas, sód i chlorek. Magazynowana jest w pobliżu wątroby, w woreczku żółciowym, i transportowana do jelita cienkiego podczas trawienia.

 To właśnie żółć umożliwia wątrobie trawienie i przyswajanie tłuszczów. Zadanie to może być jednak utrudnione, gdy brakuje w niej środków odżywaczych, jest zagęszczona lub też wręcz nastąpiło zatkanie przewodów żółciowych. Wszystkie wymienione czynniki ograniczają przepływ żółci, co skutkuje mniejszą jej produkcją. Niedobór żółci uniemożliwia natomiast emulgowanie tłuszczów.
 Jeśli posiadasz wałek tłuszczu na wysokości talii, być może cierpisz na tzw. stłuszczenie wątroby. Twoja wątroba przestała przetwarzać tłuszcz i zaczęła go magazynować. Tłuszczu z tych okolic możesz pozbyć się tylko wtedy gdy przywrócisz sprawność wątrobie.

Skuteczny metabolizator. Wątroba przekształca aminokwasy z pokarmu w różnego rodzaju białka, które mogą mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na twoją wagę. Na przykład wiele białek transportuje przez krwiobieg hormony. Równowaga hormonalna jest niezwykle ważna dla uniknięcia wzdęć, łaknienia i zatrzymywania wody. Białka pomagają również w transporcie odpadków - takich jak uszkodzony cholesterol oraz zużyty estrogen i insulina - do wątroby, gdzie zostają one poddane detoksykacji, a następnie usunięte przez nerki.

Potężny odtruwasz. Najważniejszą funkcją wątroby, a zarazem tą która naraża ją na największe niebezpieczeństwo uszkodzenia jest odtruwanie organizmu z niezliczonej ilości toksyn.
Toksyna to każda substancja wywołująca podrażnienie lub powodująca szkodliwe skutki w organizmie. Niektóre toksyny zwane endotoksynami, są naturalnymi produktami ubocznymi procesów życiowych. Na przykład podczas przemiany białek powstaje amoniak, rozkładany przez wątrobę na mocznik i wydalany przez nerki. Inne toksyny spożywamy dobrowolnie: alkohol, kofeinę, lekarstwa na receptę.
 Jeszcze inne toksyny to tysiące substancji chemicznych, które wdychamy, spożywamy, dotykamy w naszym otoczeniu: pestycydy, spaliny, dym papierosowy, chemiczne dodatki do żywności, zanieczyszczenia z dywanów, farb, środków czyszczących... i wiele innych.

Organizm toksynami radzi sobie:

 •  neutralizując je, np. przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki
 •  przekształcając je, np. substancje chemiczne rozpuszczalne w tłuszczu są przekształcane na rozpuszczalne w wodzie,
 •  usuwając je w moczu, kale, pocie, śluzie i oddechu. Współpracując z płucami, skórą, nerkami i jelitami, zdrowa wątroba detoksyfikuje wiele szkodliwych substancji i usuwa je, nie nie zanieczyszczając krwiobiegu.
Wątroba nie jest niezniszczalna. Gdy brakuje jej niezbędnych czynników odżywczych oraz gdy jest przytłoczona ilością toksyn, przestaje sobie radzić. Może wtedy zostać zachwiana równowaga hormonalna. W wątrobie może się zacząć odkładać tłuszcz, by następnie przenieść się pod skórę oraz do innych narządów. Toksyny mogą zacząć rosnąć w siłę i przedostawać się do krwiobiegu. Niektórymi z oznak "toksycznej wątroby" są:

przyrost wagi
cellulit
wzdęcia brzuszne
niestrawność
wysokie ciśnienie krwi
podwyższony poziom cholesterolu
 zmęczenie
 huśtawki nastroju
 depresja
wysypka na skórze

Gdy wątroba działa leniwie, cierpią na tym wszystkie narządy organizmu, w wysiłki by schudnąć idą na marne. Może to  byś skutkiem zatrzymywania wody w organizmie oraz wielu innych problemów.

Do mniej znanych wrogów wątroby należą: kofeina, cukier, tłuszcze trans, lekarstwa oraz niedobór błonnika.

Kofeina. Pijąc filiżankę kawy lub puszkę coli, kofeina wchłania się w całe ciało. Zdaniem badacza i dietetyka Stephena Cherniske, wątroba musi odtruć ją bez pomocy nerek. Nerki próbują wydalić cząsteczki kofeiny poprzez drogi moczowe, jednak są one zbyt czybko na nowo wchłaniane do krwiobiegu. Tak więc wątroba musi sobie radzić sama.
Na działanie kofeiny szczególnie wrażliwe są kobiety. Naukowcy wykazali, że detoksyfikują one kofeinę wolniej niż mężczyźni. Z badać porównujących działanie kofeiny na mężczyzn i kobiety wynika, że w przeciągu godziny po zażyciu porcji kofeiny kobiety radzą sobie gorzej w zadaniach umysłowych, a także częściej określają się jako zmęczone i zdezorganizowane. Przyczyną tego zjawiska może być nie tylko fakt, że kofeina pozostaje w kobiecym organizmie dłużej, ale także jej wzajemne oddziaływanie z żeńskimi hormonami. Jeśli dodatkowo przyjmuje pigułki antykoncepcyjne, będzie potrzebowała dwa razy więcej czasu na odtrucie skonsumowanej kofeiny niż wynosi średnia.

Kofeina prócz znanej wszystkim kawie znajduję się również w czekoladzie, kakao, herbacie, napojach, suplementach, orzechach koli, guaranie, lekach.

Cukier. 
występuje w różnych formach - glukoza, fruktoza, sacharoza, maltoza, laktoza, melasa, sorbitolm mannitol, ksylitol.

W procesie przemiany materii cukry pozbawiają organizm wartościowych składników odżywczych, z których wiele, tak jak np. cynk jest niezbędnych do prawidłowego działania wątroby. Cukier powoduje, że wątroba produkuje mniej enzymów potrzebnych w procesie detoksykacji. By przekształcić cukier w tłuszcze takie jak cholesterol i trójglicerydy wątroba musi wrzucić piąty bieg. Niestety gdy się już na to zdobędzie tłuszcze mogą się zacząć w niej, a także w innych organach gromadzić lub też odkładać w najbardziej typowych magazynach tłuszczu - w udach, pośladkach i brzuchu.

Cukier to ulubieniec bielnika białego - rodzaju drożdży, które mogą się rozrosnąć, nie tylko powodując wzdęcia i zatrzymywanie wody, ale także dodatkowo obciążając wątrobę. Drożdże sprawiają, że cukier fermentuje, tworząc aldehyd owocowy - neurotoksynę, która zwiększa poziom amoniaku w krwiobiegu i może uszkodzić wątorbę która musi z kolei pracować na zwiększonych obrotach , by odtruć toksyny wytwarzane przez grzybową postać... tym wątroba samym zmniejsza swą zdolność spalania tłuszczu.


Tłuszcze trans. Rodzajem tłuszczów których należy unikać są tłuszcze trans, znane jako kwasy tłuszczowe trans. Powstają w skutek uwodornienia olejów roślinnych. W ten sposób wytwarzane są stałe lub półpłynne tłuszcze stosowane powszechnie w produktach przemysłu piekarskiego oraz w innych produktach przetworzonych, a także w restauracjach fast-food.
 W następstwie dodania wodoru i metali ciężkich w wysokiej temperaturze powstaje olej bardzo trwały, jednak charakteryzujący się zmodyfikowanymi cząsteczkami. Tłuszcze trans ograniczają zdolność wątroby do spalania tłuszczu. Opóźniają koniugacyjną fazę detoksykacji, zwiększając pokłady tłuszczu wewnątrz wątroby i zagęszczając żółć, hamując w ten sposób jej przepływ przez drogi żółciowe.

Lekarstwa. o nich nie będę pisać.

Niedobór błonnika. Błonnik usuwa toksyny z organizmu. Jest nierozpuszczalny, np. z oleju lnianego wchłania wodę w przewodzie pokarmowym. Przyspiesza to czas przepływu pokarmów przez jelita, a co za tym idzie - usuwaniu odpadów z organizmu. Bez wystarczającej ilości błonnika aż do 90% cholesterolu i żółci zostałoby z powrotem wchłonięte i skierowane do wątroby. To z kolei w oczywisty sposób obciąża dodatkowo wątrobę i zredukuje jej zdolność do spalania tłuszczu.Co Plan Wypłukiwania Tłuszczu zrobi dla twojej zmęczonej toksycznej wątroby.

Mieszanka soku żurawinowego z wodą oraz Koktajlu Długowieczności, składającego się z soku żurawinowego, wody i siemienia lnianego. Są to bogate źródła roślinnych czynników odżywczych, takich jak  antocyjany, katechina, ksantofil i kwercetyna. Substancje te działają jako przeciwutleniacze, dostarczając wsparcia odżywczego i kofaktorów dla dwóch szlaków detoksykacyjnych wątroby. Poza tym trawią one globulki tłuszczu w limfie. Błonnik zawarty w koktajlu blokuje wchłanianie tłuszczu, wspomaga jego wydalanie oraz wiąże toksyny, tak że nie są ponownie wchłaniane do organizmu. 

Z kolei cytryna z napoju cytryny i gorącej wody wspomaga wytwarzanie żółci, niezbędnej dla właściwej przemiany tłuszczów, oraz wpływa na regenerację wątroby. Wzmaga również perystaltykę.

Mieszanka soku żurawinowego z wodą oraz czysta woda pomagają wątrobie w rozcieńczaniu i wydalaniu zwiększonej ilości odpadków powstałych w wyniku dwufazowego procesu odtruwania. Woda ułatwia opróżnianie owych upartych magazynów tłuszczu, ponieważ dobrze nawodniona wątroba skuteczniej wykorzystuje przechowywany w nich tłuszcz do wytwarzania energii.

Dzienna dawka białek ważna jest dla zdrowia i dobrego funkcjonowania wątroby. Białka mogą zintensyfikować przemianę materii o 25% oraz uruchomić produkcję enzymów potrzebnych podczas detoksykacji do rozkładania toksyn na substancje rozpuszczalne w wodzie w celu ich wydalenia. Wątroba potrzebuje białek do wytwarzania żółci, która niezbędna jest by wchłaniać związki odżywcze rozpuszczalne w tłuszczu. Dostarczają też aminokwasów takich jak cysteina, potrzebnych organizmowi do produkcji antyutleniacza glutationu.

Czerwone mięsa takie jak chuda wołowina i baranina bogatę są w L-karnitynę, która pełni kluczową rolę w normalizowaniu enzymów wątrobowych we krwi oraz wykorzystywaniu i metabolizowaniu w wątrobie kwasów tłuszczowych.
 L-karnityna, wytwarzana głównie w wątrobie, jest kuzynką aminokwasów i przypomina działaniem witaminę B. Transportuje tłuszcz do mitochondriów  w komórkach, gdzie jest on przetwarzany na energię. Pomaga też w oczyszczaniu mitochondriów z zbytecznych produktów przemiany materii. Badania na zwierzętach wykazały, że L-karnityna chroni wątrobę od silnych toksyn. Plan zaleca przyjmowanie tego składnika w formie suplementów. Dziennie podczas PWT (Plan Wypłukiwania Tłuszczu) powinno się przyjmować co najmniej 1 gram L-karnityny dziennie, co według jednego z badań wystarcza do spalenia dodatkowych 4,5kg w dwanaście tygodni przy zachowaniu zgodnej z PWT diety i lekkich ćwiczeń fizycznych.

Dodając olej lniany, program wykorzystuje jego zdolność przyspieszania metabolizmu oraz łączenia się z rozpuszczalnymi w oleju truciznami zalegającymi w wątrobie, w celu ich wyprowadzenia z organizmu. Podstawowe kwasy tłuszczowe zawarte w oleju lnianym stymulują także produkcję żółci, niezbędnej do rozkładania tłuszczów.

Jajka są najbogatszym źródłem pokarmowym szeregu aminokwasów na bazie siarki, takich jak tauryna, cysteina i metionina. Są one potrzebne wątrobie do regulacji wytwarzania żółci.

Dodatkowo PWT bogaty jest w wiele warzyw i przypraw które mają za zadanie dostarczyć błonnik, witaminy i minerały oraz w przypadku przypraw podkręcić proces spalania tłuszczu :)

Ale o tym może kiedy indziej ;)
Mam nadzieję, że nie przynudzam... i że komuś to się przyda

Duża większość treści pochodzi z książki PWT Ann Louise Gittelman - przyznaję się po prostu przepisałam ;) czasem lepiej nic nie zmieniać bo można niechcący przekazać inną wiadomość niż jest w planie.

Dzisiaj jest 7 dzień diety. Trochę wczoraj zbłądziłam. Zjadłam 1 batonik Twix... umh ;) i wypiłam pół kubka czarnej herbaty... no i te nieszczęsne orzechy włoskie - na szczęście się skończyły ;D


10 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe i bardzo przydatne wisadomości..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cieszę się, że choć jedna osoba to przeczytała :)

   Usuń
 2. Ja akurat błonnika dużo jem, często owsianka surowe owoce i warzywa więc jest ok ;) ale kawy sobie czasem nie porafię odmówić piję rzadko więc chyba to nie zaszkodzi ( moje rzadko to raz na 2-3 tygodnie jak już na prawdę padam z nóg )

  OdpowiedzUsuń
 3. ja jestem już ponad miesiąc na diecie ;) nie jest zbyt rygorystyczna i może dlatego całkiem dobrze sobie z nią radzę. zależy mi na spaleniu tłuszczu z brzucha - moim marzeniem jest cudowny sześciopak :D życzę powodzenia w diecie !
  obserwuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Genialny post:) super informacje;)

  OdpowiedzUsuń
 5. tak poczytałam Twój post z dietą i się zmotywowałam, bo przez ten październik to tylko twarz i twarz, a cała reszta został zaniedbana;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiele przydatnych informacji o części wiedziałam, ale częć była dla mnie zupełną nowością.
  Dziekuje te wiadomości z pewnością mi się przydadzą :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawe informacje. :))) Czasem warto coś takiego poczytać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Więcej osób czyta :) Wątroba naszym przyjacielem warto o nią dbać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Cześć,

  Jesteśmy tu po raz kolejny, aby kupić nerki dla naszych pacjentów i zgodzili się zapłacić dobrą sumę pieniędzy każdemu, kto chce przekazać nerkę, aby je uratować, a więc jeśli jesteś zainteresowany dawcą lub chcesz uratować życie, musisz napisać do nas na e-mailu poniżej.

  Jest to okazja, abyś był bogaty w porządku, zapewniamy i gwarantujemy Ci 100% bezpiecznej transakcji z nami, wszystko będzie wykonane zgodnie z prawem prowadzącym dawców nerki.
  Więc nie marnuj więcej czasu, pisz do nas na irruaspecialisthospital20@gmail.com

  Irrua Specialist Teaching Hospital.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za komentarz :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...