niedziela, 15 lipca 2012

Rolki. Pierwsze kroki

Wczoraj jeździłam trochę na rolkach. Jeżdziłam to dość mocne słowo :] Złapałam bakcyla a to chyba najważniejsze. Jeżdżę bardzo niepewnie i tak mnie denerwują dzieciaki które zasuwają... Ziuuu.... ziuuu...., jak będę mieć potomka to od razu wrzucam go do wody, jak zacznie dobrze chodzić na rolki, łyżwy, narty, rower... aby nie był taką ciapą jak mama i aby mógł korzystać z tych wszystkich dobrodziejstw w pełni... i na squash go wypędzę co by piłek szybkich się nie bał! a co....
A tu zaciągnięte ze strony national-geographic.pl kilka rad... Pierwsze kroki

Utrzymanie równowagi - To największy problem początkującego, jednak z czasem rolkarz nabiera pewności siebie i przeszkoda ta zostaje pokonana. Gdy założycie rolki po raz pierwszy, sprawdźcie, czy jesteście w stanie utrzymać równowagę. Należy stanąć raz na prawej, raz na lewej nodze. Jeśli tak, jesteście gotowi na przygodę!

Prawidłowa pozycja - Bardzo ważne jest przyjecie prawidłowej pozycji jazdy. Kolana powinny być ugięte, tułów lekko pochylony do przodu. Nie należy przenosić ciężaru ciała zbytnio do przodu (co grozi upadkiem na kolana) ani do tyłu (ryzyko upadku na plecy).

Ruszyć z miejsca - Pierwsze kroki powinno się stawiać bez żadnego pospiechu. Jedna noga należy wykonać odepchniecie, w tym czasie druga toczy sie swobodnie do przodu. I tak dalej. Cały czas starajcie się sie utrzymać prawidłowa pozycję ciała.

Hamowanie - Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak ważna jest to umiejętność. Wystarczy fakt, że na rolkach można osiągnąć bardzo duże prędkości (nawet ponad 40 km/ godz.). Dlatego opanowanie sztuki hamowania powinno być priorytetem w nauce jazdy. Najprostszym sposobem jest hamowanie specjalnym bloczkiem zamontowanym zazwyczaj w prawej rolce. By stanąć, nogę z hamulcem wysuńcie lekko do przodu i naciśnijcie na piętę – tam znajduje sie hamulec; kolana należy mięć ugięte. Drugim bardzo popularnym, choć nieco trudniejszym sposobem zatrzymywania sie jest ustawienie stóp w literę T. Podczas jazdy na jednej nodze (na nią jest przeniesiony cały ciężar ciała) drugą nogę ustawcie prostopadle z tyłu i powoli coraz bardziej ją obciążajcie. Stopa z tyłu trze o podłoże i wytracacie prędkość, aż do zatrzymania.

Upadki - Jazda na rolkach jest jednym z tych sportów, w których panuje odwieczna zasada: „Jak sie nie przewrócisz, to sie nie nauczysz”. Upadki na początku zdarzają się każdemu i nie ma co sie nimi zbytnio przejmować. Zachowanie zasad bezpieczeństwa (kask, ochraniacze) oraz wybór odpowiedniego miejsca do jazdy niemal do minimum powinny wyeliminować ryzyko spowodowane bliskimi spotkaniami z asfaltem.

7 komentarzy:

 1. Rok temu próbowałam nauczyć się jazdy na rolkach, ale niestety, chyba się prędzej na nich zabiję niż wyjdzie z tego coś pożytecznego. Bardzo się boję upadku, nie czuję się na nich stabilnie i to mnie paraliżuje. Twój post mi o nich przypomniał i może się zmobilizuję, by znowu spróbować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za komentarz.. to dowód, że ktoś to czyta - łał! :)
  Właśnie zaraz idę na łyżworolki... nie ma co się negatywnie nastawiać.. to nic, że wyglądam jak pół sprawna... to i tak lepiej niż moje pierwsze 5 minut wczoraj - gdzie myślałam jak Ty, że nic z tego nie będzie i lepiej jak usiądę. Jeżeli jesteś z Warszawy to mogę zaproponować wspólną jazde.. byłoby raźniej bo jestem bardzo początkująca :]

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem z Warszawy, ale chwilowo opiekuję się moim mężczyzną po operacji i nie bardzo mogę się z domu ruszać. A jakie rejony Warszawy Ci odpowiadają? Bo może za jakiś czas mi się uda wyrwać.

  OdpowiedzUsuń
 4. O to super :) na Młocinach na trasie na Most Północny jest fajna ścieżka.... mało osób, asfalt.. a jeżeli nie tutaj to np. na Służewiu - Wyścigi Konne też ciekawa lokalizacja... ew. jestem otwarta na propozycje. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia Twojemu mężczyźnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki :) Jak już je wyciągnę z dna szafy i będę mogła się ruszyć z domu, to dam znać ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo przydatne ćwiczenia i nie tylko przed jazdą na rolkach :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też ćwiczę zanim pójdę na rolki, bo nie chcę mieć kontuzji :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za komentarz :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...